Питане за лицензите на Qt
-
Здравейте колеги,
Някой може ли да ми разясни като за Dummy, как стои въпроса с лиценза на Qt. Не съм запознат с тези Open Source, GNU и LGPL неща. Тръгнах да ги разучавам но изглеждат като доста голяма материя и ми се струва, че ще ми отнеме доста време. Ако някой е запознат и може да ми ги разясни на кратко, ще съм много благодарен. Примерно ако искам да правя апликации за Android и IOS, които после искам да кача в App Store-овете, трябва ли да си купя платения продукт или мога да ползвам този с LGPL лиценз? Или този продукт се ползва само с учебна цел примерно и не може да се правят неща с цел печалба?
Благодаря
-
Здрасти. :) Не разбирам кое не е ясно:
As Qt for Android uses the LGPL version of Qt, and it's perfectly possible (and also recommended and supported) to dynamically link in the Qt libraries when creating an app - there are no problems for app developers using Qt for Android. The app developers can develop closed source code and publish the app - no worries.
Only if you statically link with the Qt libs could there be a problem with closed source apps.
Цитат от http://wiki.qt.io/Licensing-talk-about-mobile-platforms#Qt_for_Android_.2F_Necessitas
При LGPL v2.1 също така има и следното допълнително правило от страна на Qt.
С думи прости - стига да линкваш динамично и да посочиш, че ползваш Qt и от къде потребителят може да си набави този набор от библиотеки, не би следвало да имаш проблеми. Колкото до парите - не забравяй, че и Google Store и iOS Store App взимат процент от печалбата, така че недей се надява на 100% прилив на гущери. ;)))
Ако смяташ да се занимаваш с комерсиален софтуер, ще те посъветвам следното (най-добре е да ги комбинираш):
-
Намери си правист, който да се занимава точно със софтуерни лицензи. Ако можеш да подпишеш договор за консултантска дейност от негова страна - още по-добре, защото при евентуална издънка можеш и него да накиснеш (казано по нашему :D)
-
Запознай се лично с тази материя. И тук не говоря за завършване на следване по тази материя, а просто да прегледаш отделните лицензи, да поразгледаш какво казват хората (най-вече правни експерти и софтуерни специалисти) и т.н.
Лицензите са нещо, което за голямо съжаление, често пъти бива пренебрегвани, докато не стане кашата. Някой колега просто ей така набарва от накъде някаква библиотека и почва да я добавя към базата код, върху която ти и други работят, без да е погледнал при какви условия може да я ползва. Може би няма да стане беля, но може и да стане. А стане ли белята, обикновено тя е голяма, щото парите играят тук важна роля. Но като извинение може да се изтъкне факта, че, както в България, така и в много други държави (завършил съм бакалавър и привършвам с магистратурата си по информатика в Германия), не се отделя абсолютно никакво време да се запознаят бъдещите ИТ специалисти с тази материя, която никак не е лесна.
-